Eğitim talebi karşılanmıyor

geri dön

Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mutlu, yükseköğretimi değerlendirdi

‘Eğitim talebi karşılanmıyor’

İstanbul Haber Servisi - Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Latif Mutlu, Türkiye’nin temeldeki en büyük sorununun eğitim taleplerinin karşılanamaması olduğunu belirterek “Yurttaşlara sunulan eğitim, nitelik ve nicelik yönünden yetersizdir” dedi.

Yükseköğrenim ile ilgili olarak sorularımızı yanıtlayan Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Mutlu, Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden ve Amerika’dan geri kalmasının ancak “eğitim” sisteminde atılacak çağdaş adımlarla gerçekleşebileceğini vurguladı. Tüm dünyada üniversitelerin özerkleştirilmesi yönünde adımlar atıldığını dile getiren Mutlu, “Türkiye’yi frenleyen, ülkemizin belini bağlayan durum da üniversitelerimizin özerk olmamasıdır. Öğrenciler, üniversitelere ÖSYM tarafından yerleştirmemelidir. Üniversiteler, kontenjanlarını belirlemeli ve öğrencilerini kendileri seçmelidir. Ayrıca üniversiteler paralarını da kendileri harcayarak eğitim kalitesini yükseltebilmelidir. Ancak Türkiye’de ise üniversitelere özerklik verilmesi kanunlarla engellenmiş durumda. Bu kanunların bir an önce değiştirilmesi gerekiyor” dedi.

Sınav sisteminin sürekli olarak değiştirilmesiyle bir yere varılamayacağını, asıl sorunun “üniversitelerin kapasitelerinin düşük olması” olduğunu vurgulayan Mutlu, öğrencileri elemek amacıyla sınavların yapıldığını ve birçok öğrencinin üniversitelerde gelişmesine engel olunduğunu belirtti. Her 5 kişiden 4’ünün üniversitede okumaya hak kazanamadığını ifade eden Mutlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kontenjanların düşük olması nedeniyle birçok genç üniversiteye giremiyor, kendini geliştiremiyor.”