Ulusal yanılgılarımız

geri dön

Kimi insanlara, ne şanslı adam, her işi rast geliyor, herkesle  hemen dost olabiliyor diyoruz. Bazı kişiler için de, kadersiz, nereye elini atsa dal kuruyor, diye adamın talihsizliğinden dert yanarız. Psikoloji bilimi geliştikçe, İnsanları kadersiz veya kaderli yapan, onların davranışları olduğunu  öğrenmeye başladık.

Ulusların kaderinin, onların inanç ve davranışları ile yakından ilgili  olduğunu en az, Adam Smith’in  “Ulusların  Davranışları ve Zenginlikleri” araştırmasını  yayınlamasından sonra  biliyoruz.

Şeriat  uygun biçimde  yaşamaya zorlanan İslam alemi, hep birlikte  yokluk ve sefalet içinde yaşamaya mecbur kaldığını görüyoruz. Avrupa birliğinin karşısında, 56   İslam ülkesinin kurduğu, “ İslam Kalkınma örgütü”  dünya petrollerinin yüzde 65 ine, Avrupa birliğinin üç katı araziye ve 1 milyar ikiyüz milyon nüfusa sahip olmasına karşın, 373 milyonluk AB kadar üretim yapamadığını görüyoruz.

 

TÜRKİYENİN  YANLIŞLARI

1 – Modası geçtiği halde hala, plan yaparak kalkınmayı sürdürmesi.
2 – İlköğretim mecburiyetine karşın ülkede 10 milyondan fazla yetişkin  insanımızın okur yazar olmamasına  seyirci kalmak
3 – Eşit işe eşit ücret
4 – Toplu sözleşmeler
5 – Ticareti bilmemek
6 – Zenginliği kötü bir şey sanmak
7 – Toplum olgunlaşmadan demokrasiye geçmek
8 - Sanayi kurmadan kuranlarla kendimizi eşit sayıp gümrük duvarlarını
9 – Köye enstitülerini kapatmak
10 – Köy kent projesine para sarf etmek
11 – Halkevlerini kapatmak
12 – Her altı saatte bir cami yapmak, binlerce okulun kapalı olmasını bilip
13 – İbadetimizi kendi lisanımızda yapamamak
14 – Türk parasının değerini koruyamamak
15 – Yerli malları tercih etmemek
16 – ÖSS yi normal hale getirmek